Konser yazısı: OVERKILL Ankara Konseri – İzlenimler (30 Eylül 2019)

Efendim, 1980’lerden günümüze uzanan ABD’li ünlü thrash (tıraş da diyebilirsiniz) metal grubu Overkill, geçtiğimiz günlerde Ankara’ya ikinci, Türkiye’ye de bilmem kaçıncı kez (ilk 1999’da gelmiş) geldi.

Thrash metal zaten günümüzde etkisini azaltmış bir tür. Overkill de alanındaki diğer gruplara (Metallica, Megadeth, Slayer, Kreator gibi) nazaran daha az bilinen bir grup. İsmini de metal dinleyenlerin iyi bildiği, Motörhead’in Overkill’inden (1979) alıyor. İlk albümünü (Feel the Fire) 1985’te çıkarmış, son albümünü de bu sene (2019, Wings of War) çıkarttı.

İşte bu son albümün turnesi kapsamında da Türkiye’ye geldiler. Üç büyüklere (İstanbul, Ankara, İzmir) uğramayı ihmal etmediler. Tabii ki de bu büyüklerden biri de Ankara. Ben de Ankara’daydım. Buralara gelmişken gitmemek olur mu?

Evim konserin yapılacağın yerden (Bahçeli’de) epey uzakta olduğu halde, kapı açılış 20.00’de olduğundan nasıl olsa konserin başlamasına en az bir saat olur diye düşünerekten biraz geç çıkmış bulundum. Gelişim de bir buçuk saati buldu ve konserin başını kaçırdım. Peki kaçıncı şarkıya yetiştim? Üçüncü şarkının (Hello from the Gutter) sonuna. Neyse ki ilk şarkı son albümlerdendi de çok üzülmedim. Son albümler kötü mü? Değil, ama Overkill biraz da nostalji grubu.

Konsere girerken biraz da mekandan ve bilet alış şeklinden bahsedeyim. Mekan, Bahçeli 3. Cadde’de bulunan Milyon Performance Hall. Daha doğrusu Milyon Bar ama onların konserler için ayrıca salonu var. Bu sene Ankara’daki metal konserlerini (Anathema burada oldu, Apocalyptica ve Amorphis de burada olacak) burası domine etmiş. Yüce rabbim daha önceden gelenlere ve sonraki konserleri izleyeceklere şimdiden sabır versin. Nedenlerine değineceğiz.

Bilet alırken mekandan nakit ile almak daha mantıklı. Çünkü banka/kredi kartı veyahut internetten alışlarda (en az) 5-6 TL’lik fark oluşuyor. Ayrıca özgürlük, gizlilik konularına takıntılıysanız zaten nakit alın. Bunu ben de o gece öğrendim ve ideolojik çerçevemden ötürü nakit taşıyordum. Bu nakit/kart mevzusu belki başka bir yazının konusu olabilir.

Neyse, mekana girdik. Merdiven çıkıyorsunuz, Overkill seven yürüme engelli vatandaşlarımızın zorlanacağı şekilde. Sonra alana geliyorsunuz. İlk başta dedim ki, ne güzel konser alanı yapmışlar. Rock/metal/punk grupları gelip konser versin havası. Hatta alan beklediğimden de kalabalıktı. Zaten tek geldiğim ve alkol almadığım için biraz da arkalarda durmayı tercih ettim. Ön taraf sıkış tepiş, bağırış çığırış ve pogo (genellikle metal konserlerinde hareketli şarkı çalınınca yapılan itiş kakış) yapılıyor. Boyum da uzun, arkadan izledim. Mekanın yaş ortalaması genelde 25-45 arasıydı. Bu benim için hem üzücü, hem de sevindirici oldu. Hem ergen görmemek (gerçi bizler de ergenken konserlere giderdik), hem de yeni nesillerin pek de thrash gruplarına rağbet göstermemesi açısından (belki bilet fiyatı pahalı gelmiştir ya da o akşam derbiyi izlemeyi tercih etmişlerdir).

Grup gayet iyiydi ama. Elemanlar 60’larına merdiven dayadığı halde taş plak gibi çalıyorlar. Blitz’deki (grubun solisti, Bobby Ellsworth, doğ. 1959) coşku görülmeye değerdi. Bütün elemanları iyi zaten de basçı (D.D Verni, doğ. 1961) ve davulcuya (Jason Bittner, doğ. 1970) ayrıca beş yıldız. Yenilerin ve klasiklerin bazıları çalındı ama es geçtikleri epey albüm vardı. Tabii benim favori şarkım Shades of Grey (1993, I Hear Black’te yer alıyor) ama onu stüdyodan sonra bir daha çalmamışlardır diye tahmin ediyorum.

Mekana da bir tavsiyem olacak: Bira ve bilet paralarıyla mekana yeni ses sistemi alın. Takır takır çalıyor elemanlar ama sanki 64kbps mp3 parçasıymış gibi duyuluyor şarkılar. Blitz’in dediklerinin çoğu duyulmadı bile. Umuyorum sonraki konserlerde de böyle olmaz ama kısa sürede düzeleceğini sanmıyorum, burası Türkiye sonuçta.

Sahneye ve pogoya atlayan elemanlar da vardı. Sanırım pogoya katılanlardan biri de Black Tooth’un elemanıydı. 40’lı yaşlardaki dayıların bağıra bağıra Overkill söylediğini görmek de güzeldi. Ankara’ya epeydir metal konserine uğramamıştım. Benim açımdan da -eksikliklerine rağmen- güzel oldu diyebilirim.

Konserin şarkı listesi şöyle:

1. Last Man Standing

2. Electric Rattlesnake

3. (bunun sonuna yetiştim) Hello from the Gutter

4. Elimination

5. Bring me the Night

6. Head of a Pin

7. (bunun öncesinde bas – davul kapışması vardı, epey güzeldi) In Union We Stand

8. (bunun gitarlı güzel bir girişi vardı, konserlerde çalmıyorlar galiba) Bastard Nation

9. (son albümlerden olup konserde en beğendiğim) Mean, Green, Killing Machine

10. Feel the Fire

11. Ironbound

12. Overkill

(kaynak için)

(onlar) Gidip geldikten (encore) sonra:

13. (bunun canlısını kesinlikle çok daha iyi) Rotten to the Core

14. (Subhumans’la tanıştırdı beni) Fuck You

15. Welcome to the Garden State

16. (bir daha çaldılar, pankartlar ve orta parmaklar eşliğinde) Fuck You

Bu da konser bileti:

Ana sayfaya dön

İrtibat adresi: luzumsuz@riseup.net

2018 Copyfarleft. Her ne kadar Neocities'e bağlı kalsam da telif lisansı olarak bunu kullanmayı tercih ediyorum.