PEKİ NEDEN INSTAGRAM? (2 Mart 2019)

Amacım reklam yapmak değil bir site başlığıyla çıkmakla. Reklamdan veya eleştiriden ziyade “davayı” neden sattığımla ilgili. Biraz da buraları okuyanlara karşı kendimi daha sorumlu hissetmem bunlara yol açtı.

Evet, hayatta (kaldı ki yaşım, başım ne) genelde tükürdüklerimi yaladım. Bunu da yalayıp yutmak zorunda kaldım. Eleştirmek kolay, hele bir kişiyi (bu kişi kim olursa, ne iş yaparsa veya hangi mevkide bulunursa bulunsun) tek başına ele alarak. Sözgelimi bu kişi, çevresinden bağımsız yaşayamıyor ve kendi çadırını kurana kadar başka çadırlarda barınmak zorunda. Yoksa üşüyecek ya da pişecek.

Yazının özeti ve ana fikri bu. Buradan itibaren çıkmak isteyenler çıkabilir. Merak eden veya anlamayanlar elbette devam edebilir. Genel olarak Instagram’ın zararı veya yararından ziyade şahsımın kullanma sebeplerini ve benim gibi olup da yol arayanlara yardımcı olacak bir şey düşünüyorum. Buradan yazacaklarım dışında yararları daha doğrusu yararı olduğunu düşünüyorum, zararları için elbette şuraya ve şuraya bakabilirsiniz. Peki neden kullanıyorum?

Kız düşürmek mi?

Böyle bir tabir var. Kısmen diyebilirim, ama aslında kız düşürmek değil. Zira sadece, daha doğrusu herhangi bir kız için olsa bunun için Instagram değil bambaşka platformlar veya ortamlar olurdu. İlla sanal olmak zorunda değil. İşte partiler, arkadaş ortamları vs… Gerçi bu konularda beceriksiz sayılırım ama neyse.

Kısmen dedin?

Şöyle ki, mesela bir kızla, hadi burada ayrımcılık yapmayalım karşı cinsle veya homoseksüelseniz hem cinsle tanışıyorsunuz. Konuştukça konuşuyorsunuz ama o da ne? Telefon numarasını almamışsınız, ama muhabbetini çok seviyorsunuz. Söz konusu o kişi aylar sonra bile aklınıza gelse ne yapacaksanız? Mecbur sosyal medya platformu ama bunun için en kolay yol Instagram.

Neden diğerleri değil de Instagram?

Çevre etkisi burada devreye giriyor. Akranlarım ve küçüklerim, hatta büyüklerim dahi en çok bu siteyi kullanıyor da ondan. Hem görseli seven bir toplumuz, tam bize göre. Kaç yıldır saltanatını deviremediler ve devrilmeyecek gibi de gözüküyor. Bireysel çabayla, Don Kişotçuluk’la zaten zor maalesef. Örgütlenmeye kalksanız alay ediliyorsunuz bu “zombilerce”. Evet evet, ailem dahil hepsini zombi olarak görüyorum. Yazıyı okuyorlarsa bilgileri olsun bundan.

Başka amaçlar?

Manzara fotoğrafı? Çekip koymak istiyorsanız şunu bilin ki çektiğiniz fotoğraf sitenin mülkiyetine geçiyor. Yani site o fotoğrafı istediği gibi kullanabilir, siz de bunu kabul ettiğiniz için dava bile açamıyorsunuz. Çekenlere bakacaksanız, internette bir sürü mecra var yahu bunun için! Üstelik bu sitedekilerin çoğu da hesabını açık tutuyor, yani sıkıntı yok.

Arkadaş gözetlemek? Buna laf edersem kendimle çelişirim diyeyim.

Haberdar olmak? Çok lazım.

Hava atmak? Sevgili okurlarım öyle insanlar değildir.

Sonuç

Özellikle X Kuşağı ve sonrası için internet ve sosyal medya bu hayatın vazgeçilmezi oldu. Evet, maalesef. Bunu vazgeçilir kılmak isteyenler de çeşitli kesimlerce yani genel olarak “zombilerce” bağnazlıkla suçlanıyor ama ezbere kullandığı kalıpların dışına çıkıp kendilerine baksalar kimin bağnaz olduğunu görecekler. Yani, eğer bu tarz işlere karşı yönelik faaliyet sürdürmek istiyorsanız, böyle şeyler kullanmayın. Bakın, ben başaramadım. İhtiyaçlarınızı farklı şekillerle karşılayın. Gidin konuşun, ne bileyim. Ben beceremedim, ama eminim ki özellikle akran ve küçük arkadaşlarımız bunu becerilebileceklerdir diye düşünüyorum.

Ne de olsa zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok (umarım yoktur)... (NİSAN 2020: Ve ben buradaki hesabımı çoktandır kapalı tutuyorum. HAZİRAN 2022: Açalı bir yıldan fazla oldu.)

Ana sayfaya dön

İrtibat adresi: luzumsuz@riseup.net

2018 Copyfarleft. Her ne kadar Neocities'e bağlı kalsam da telif lisansı olarak bunu kullanmayı tercih ediyorum.